פלאי הטבע!

המקומות הכי אטרקטיביים בעולם,כמובן, הם הרים ואוקיינוסים. עם זאת, לפעמים לפחות את הפופולריות הוא זכה על ידי חללים מלאים מים או לא. כאן הם אספו את חורים מדהימים ביותר על פני כדור הארץ, מסיבות שונות, זכה לתהילה.

1. החור הכחול הגדול, בליז

החור הכחול הגדול /

אחד האתרים הפופולריים ביותר לצלול עבורצלילה הפנאי הוא חור כחול גדול, שנעשתה מפורסם על ידי חוקר הצרפתי ז'אק איב קוסטו. הוא היה הראשון שירד לתחתית החלל, מדיד את עומקו (120 מ ') וגילה בעומק מערכת של מערות עם נטיפים מסיביים. למעשה חור עגול עם קוטר של יותר מ 300 מ 'הוא משפך Karst נוצר במהלך עידן הקרח האחרון. אין אלמוגים ומינים אגרסיביים של כרישים, ולכן, למרות המרחק היחסי מן הציוויליזציה (96 ק"מ לעיר הקרובה), החור הכחול הגדול פופולרי במיוחד עם חובבי צלילה.

2. חור פאר, Monticello דאם, קליפורניה

חור פאר

סכר מונטיצ'לו נבנה באתרשל אותה העיר מוצף, אינו מפורסם לגודלו, אבל קודם כל המשפך הגדול ביותר בעולם עבור השלכת מים. לאחר קוטר של 21 מ ', הוא עובר 1370 מ"ק לשנייה, המאפשר לשמור על מפלס המים האופטימלי במהלך העונה הגשומה. בסכר כל אמצעי אבטחה אפשריים נלקחים כדי למנוע מאנשים למצוא את עצמם ליד המשפך.

3. משפך קרסט של ים המלח, ישראל

מכתש ים המלח

גידול האוכלוסייה ופיתוח כימיהתעשייה הן הסיבות העיקריות להופעת פערים עצומים לאורך חופי ים המלח, בשטח הפארק הלאומי עין גדי. כרגע יש יותר מ -3,000 משפכים ידועים, וכמה מהם באמת - אף אחד לא יודע. יתר על כן, מספרם עולה בהתמדה. מומחים מייחסים זאת בעיקר אינטנסיבית הנמכת המפלס בים המלח (כ 1 מ 'בשנה), וזאת בשל מספר סיבות, העיקרי שבהם הוא השימוש המסיבי של העורק הים האכלה העיקרית - נהר הירדן - ב טיוב של האזור הדרומי הצחיח, וגם כמקור העיקרי של שתייה חלקי מים המאוכלסת מדינה. עלי מים מלוחים, ומי תהום טריים עולים ממעמקי האדמה, מטשטשים את שכבות המלח, וכתוצאה מכך נוצרים חללים מתחת לפני השטח ומובילים לכישלונות. הגדלים של כמה להדהים - במשפך אחד כזה יכול להתאים בניין בן שמונה קומות.

4. "גיהנום", סין

"גיהנום"

אחד המקומות המרתקים ביותר בעולם -זהו הגדול ביותר בעולם הדיכאון הטבעי Tianken Xiaozha, הממוקם באחד המחוזות המרכזיים של סין. מידות הטבילה מרשימות: 626 מ 'אורך, 537 מ' רוחב, ו 511 ל 662 מ 'לעומק. בנוסף, למשפך יש קירות תלולים, המשמשים גורם אטרקטיבי נוסף עבור תיירים קיצוניים. על אחד הקירות תלול בנוי סולם, 2800 שלבים אשר להוביל לתחתית. בחלק התחתון של משפך הקארסט ישנו נהר תת-קרקעי עם אורך של 8.5 ק"מ, אשר מגיע אל פני השטח רק כאן. למרות העובדה כי "העולם התחתון" שנוצר לפני 129,000 שנה היה מוכר היטב לתושבים המקומיים, מדענים והציבור למד מן התופעה הטבעית המדהימה הזו רק בשנת 1994 במהלך החיפוש אחר מקומות חדשים למחקר על ידי הספליולוגים הבריטים.

5. הכישלון של ברימה, עומאן

הכישלון של ברימה

מקום זה מאופיין ביופי יוצא דופןמפואר, אז זה לא מפתיע שזה מושך הרבה תיירים. קערה מדהימה של אבן גיר מלאה במים כחלחלים טהורים, אשר ניתן לראות למעט בתמונות. הרשויות המקומיות החליטו להפוך את הכישלון לפארק מים כדי למשוך אוהבי מקומיים וזרים לשחות במקום ציורי.

6. בינגהאם קניון, יוטה, ארצות הברית

קניון בינגהאם

ידוע יותר בשם נחושת Kennecotteהמחצבה הגדולה בעולם ממוקמת מדרום מערב לסולט לייק סיטי. מידותיו מדהימות: בערך 1 ק"מ עומק ו 4 ק"מ רחב! אם שני גורדי השחקים של בניין האמפייר סטייט נערמים זה על גבי זה, הם אפילו לא מגיעים לראש הבור מתחתית הבור. הפיקדון, שהתגלה לפני 110 שנים, עדיין עובד, נותן עד 450 טון סלע ליום.

7. חור כחול דין, איי בהאמה

חור כחול דין

החור הכחול השני העמוק ביותר בעולם הואליד העיירה קלרנס בלונג איילנד. למרות שרוב שקעים טבעיים אלה יש עומק של כ 100 מ ', החור הכחול דין פרמטר זה עולה יותר מפי שניים, יורדים אל 202 מטר זה מתאפיין מבנה יוצא דופן :. קרוב לפני השטח בעל קוטר של 25-35 מ', ואת הדיכאון מרחיב משמעותית בעומק השגתי בקוטר של 20 מ 'ל 100 מ', ויוצר מעין כיפה. פופולרי בקרב חובבי צלילה ושנורקלינג במים עמוקים, החור הכחול של הדין, לעומת זאת, יש מוניטין רע בקרב המקומיים: הם אומרים כי הקמתה לא הייתה ללא כוחות רשעים, צוללנים רשלנים יכולים להדק המערבולת הכהה בקלות.

8. "שערי הגיהינום", טורקמניסטן

"שערי הגיהינום"

זה מכתש, יותר כמו נוףקטסטרופה, קוטר של 60 ועומק של 20 מ ', כבר בוערת במשך 45 שנים. הכל התחיל בשנת 1971, כאשר גיאולוגים גילו שדה תת קרקעי. כאשר החלה הקידוח, היזמים נתקלו במערה תת קרקעית, וכתוצאה מכך כל הציוד, כולל המתקן, נפל מתחת לאדמה, ופער מלא גז נוצר. הגיאולוגים לא חשבו על דבר טוב יותר מאשר איך להצית את הגז כדי להמשיך את העבודה. ההנחה היתה כי היא תשרוף בתוך כמה ימים. אבל זה כבר 45 שנה, והאש לא תתפוגג. כל פני השטח של המכתש מכוסים בפידים בגדלים שונים, חלקם מגיעים ל 10-15 מ '.

בשנת 2013 החוקר הקנדי ג'ורג 'Coronisהצליח לרדת אל תחתית המכתש, שם מצא חיידקים שלא מתרחשים בשום מקום אחר על פני כדור הארץ, ומרגישים מצוין בלהבה השטנית הזאת.

9. החור הגדול, דרום אפריקה

"החור הגדול"

המחצבה הגדולה בעולם, חפרה ללאהיישום של הטכנולוגיה, היה פעם את שדה היהלומים העשיר ביותר "קימברלי", מותש עכשיו. בין השנים 1866-1914 כרתו 50,000 כורים 22.5 מיליון טונות של אדמה באתים ובכושים, והוציאו 2,722 ק"ג יהלומים בשווי 14.5 מיליון קרט. במקביל נתגלתה מחצבה ברוחב של 463 מ 'ועומק של 240 מ', וכעת מתמלא החלק התחתון של המחצבה במים עד לעומק של 40 מ '.

10. "כישלון השטן", טקסס, ארה"ב

"כישלונו של השטן"

גודל חור באורך 12 על 18 מ 'פותחת את הכניסה לאולם תת-קרקעי ענקי, היורד לעומק של 122 מ '. במערה שוכנת מושבה של בעלי החיים המהירים ביותר בעולם - עטלפים מסוג הקפל הברזילאי. אלה חיות קטנות על 9 ס"מ ומשקל רק 15 גרם יכול לפתח את המהירות של טיסה אופקית ל 160 קמ"ש. ב "כישלון השטן" נמצא כל הזמן על 3 מיליון יונקים אלה מדהים.

11. כישלון גואטמלה, גואטמלה

כישלון גואטמלה

בשנת 2010, בעיר הבירה של המדינה - העיר גואטמלה -לפתע חלה קריסת הקרקע, בלע מפעל בן שלוש קומות וסכנת sozdavshey בניינים סמוכים. כמעט עגול חור בקוטר של 20 מ 'יש עומק של כ 90 מ' כזו תופעה מסוכנת יש קבוצה של גורמים טבעיים אנתרופוגניים. צפה שנגרמה על ידי הוריקן אגתה, התפרצות הר הגעש Pacaya ליד העיירה, ואת צינורות ביוב דולפים בנאלי.

כישלון זה לא היה התופעה הראשונה בגואטמלה. בשנת 2007, העיר חוותה קריסה דומה של פני השטח לעומק של כ -100 מ '.

12. "אגם הבוקר של תהילה", ויומינג, ארה"ב

"אגם תהילת הבוקר"

שקע יפהפה מלא מיםמקור גיאותרמי, קיבל את שמו בשל הדמיון עם פרח של bindweed, אשר בארצות הברית נקרא "פאר הבוקר". תחילה היה החלל צבוע כחול במרכז, במקום העמוק ביותר, הופך בהדרגה לצהוב בפריפריה, כמו גם על הפטיולות של השני. אבל לאחרונה, בגלל תיירים רשלניים לזרוק מטבעות וכל אשפה לתוך המים, מקור הזנת גייזר הפך סתום, מה שהוביל לשליטה בלתי נשלט של חיידקים שינוי בכחול ירוק וצהוב לכתום. סמוך למקור, אפילו סימן עם אזהרה על הצורך טיפול זהיר של האגם בשל הסיכון של שינוי השם "תהילה אבודה".

"אגם תהילת הבוקר"